Close
(0) items
You have no items in your shopping cart.
All Categories
  Filters
  Preferences
  Search

  Kargo ve İade

  KARGO İLE ÜRÜN TESLİMİ SIRASINDA BİLMENİZ GEREKENLER

   

  Kulllanabilceğiniz nakliye yöntemleri

  Ürün sipariş esnasında nakliye yöntemleri sayfasında belirtilen seçeneklerden birini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Seçtiğiniz kargo firmasının bulunduğunuz lokasyona kargo hizmeti verdiğinden emin olunuz, aksi taktirde kargonuzda gecikmeler yaşanabilir. bu durum özellikle kırsal alanlarda bulunan müşterilerimiz için önemlidir. Nakliye sağlayıcı firmaların dışında isterseniz kargonuzu mağazamızdan teslim alabileceğiniz bir başka seçenek mevcut olup dilerseniz bu seçeneği seçerek siparişinizi tamamlayabilir ve ürünü belirtilen firma adresimizden teslim alabilirsiniz. Siparişiniz ender de olsa seçtiğiniz kargo firması dışında başka bir firma ile gönderilebilir, bu gibi durumlarda müşteri temsilcilerimiz sizlerle iletişime geçerek konu hakkında bilgi verecek ve onayınızı alacaktır.

  Kargo fiyatları nedir, siparişimdeki ürün adedi arttıkça kargo ücreti de artacakmı?

  Kargo fiyatları sipariş esnasında seçeceğiniz kargo firmasına göre farklılık gösterebilir, sipariş detayında kargo ücreti hakkında bilgi bulunacak olup siparişinizin genel tutarı 150.00 TL ve üzerinde ise kargo ücreti alınmayacaktır. Fakat bazı özel ürünler (ebat ve ağırlık olarak fazla olan ürünler) için ek kargo ücreti ödemeniz gerekebilir, bu durumda yine sipariş özeti bölümünde kargo ücreti hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz.

  Satın aldığınız ürünler ne zaman kargoya verilir, elinize ne zaman ulaşır. 

  Siparişinizi tamamlamanızın ardından ürününüz aksi belirtilmedikçe aynı gün kargoya verilecektir. Kargonuzun size ulaşması tamamen kargo firması ile alakalı olup bulunduğunuz lokasyona göre en geç 3 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilecektir. Satın almayı düşündüğünüz ürünün/ürünlerin ürün detayı sayfalarında bulunan kargolama süreleri, her ürün için kaç gün içerisinde kargoya verilebileceğini bildirmektedir. Siparişinizin ardından kargolama süresinde yaşanabilecek olası gecikmeler hakkında müşteri temsilcilerimiz sizlere ulaşarak konu ile ilgili bilgilendirme de bulunacaklardır. Genel olarak belirtilen süre içerisinde siparişler kargolanmakta olup, stok durumu ve temin süreleri hakkında yanlış kayıt açılması durumu bu gecikmelere sebep olabilmektedir. Bu tür sıkıntılar yaşamamanız için stok bilgilerimizi sürekli güncellemekteyiz.

  Büyük ebatlı ve ağır ürünlerin adrese teslim şartı nedir?

  Ebatça büyük yada çok ağır bir ürün sipariş vermeniz durumunda, siparişiniz belirttiğiniz kargo adresine gönderimi yapılacaktır. Fakat kargo firmaları ürün teslimini kapıya kadar değil bina girişine kadar yapabilir veya şubeden ürünü teslim almanızı isteyebilirler. Böyle bir durumda firmamız kapınıza kadar ürün teslimini yapacağını taahhüt etmez. İstanbul içi siparişlerde büyük ebatlı ürünlerin teslimatı firmamız tarafından yapılacağı için kapıya kadar teslimat hizmeti verilmektedir.

  Aldığınız ürünün faturasını kontrol edin

  Siparişiniz elinize ulaştığında, ürün üzerinde bulunan faturayı kontrol etmeniz önemlidir. Faturada belirtilen ürün/ürünler ile aldığınız ürün/ürünler ve miktarları aynı olmalı aksi bir durumda kargo teslim alınmamalı ve bu durum müşteri temsicilerimize bildirilmelidir. Kargonuzu teslim aldıktan sonra farkına vardığınız bir yanlışlık olursa yine müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek hatanın düzeltilmesini isteyebilirsiniz. 

  Kargo şirketi telefonla bildirim yapmak zorunda değil

  Kargo firmaları, kargoyu teslim etmeden önce müşteriyi arayarak bilgilendirmede bulunmamaktadır. Siparişiniz esnasında kargo seçeneklerinde kargo firmasını seçerken telefon ihbarlı olarak seçim yaparsanız bu durumda kargonuz teslimata çıkmadan önce telefonla aranarak bilgilendirmede bulunulur. Telefon ihbarlı teslimatlara ek kargo ücreti uygulanabilir, bu ücretlendirme kargo firmasına göre değişiklik gösterebilir ve sipariş detayı bölümünde ücret bilgisi görüntülenir.  

  Kargonuzun takibini yapmayı ihmal etmeyin

  Online alışverişin kullanıcıya kolay bir şekilde alışveriş imkanı sunuyor olması, tüketicinin üzerinden sorumlulukları kaldırmıyor. Tüketici internetten sipariş verdikten sonra aslında iş orada bitmiyor. Sitemizdeki kargo takip bölümden kargolarınızı takip edebilirsiniz. Eğer zamanında ulaşmayan ve geciken kargoların sorun yaşatmasını istemiyorsanız, siparişi verdikten sonra bu bölümlerden kargonuzu mutlaka takip edin.

  ellezmakine.com, kullanıcılarına ürünleri kargoya verildiğinde mail ile bilgi vermektedir. Bu süre içinde de tüketici herhangi olağandışı bir durumla karşılaştığında kargo şirketiyle irtibata geçerek ürünlerini sorgulamaktan çekinmemeliler. Her ne kadar ürünü teslim etmek hem gönderici hem de kargo firmasının yükümlülüğü olsa da, tüketiciler verdikleri siparişleri de takip ederek, bir sorun oluştuğunda bu durumda her iki şirketle de iletişim içinde olmalı.

  Ürünü kontrol etmeden, paketi teslim aldığınıza dair imza atmayın

  Kargonuz size ulaştığında, kargoyu açıp kontrol etmeden kesinlikle kargo görevlisinin size uzattığı teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamayın. Unutmayınız ki ürününüz kargoya teslim edildikten sonra size ulaşana kadar geçen süre içinde kargo firmasının sorumluluğundadır ve taşıma esnasında yaşanabilecek olumsuzluklar ürününüze zarar verebilir. Kargonuzu ilk önce göz ile kontrol ediniz, kutusunda ezilme, yırtılma yada benzeri hasar olup olmadığından emin olunuz. Ambalajında herhangi bir deforme var ise kargo görevlisinden hasar tespit tutanağı tutmasını isteyin ve hasarlı kargoyu teslim almayın. Ambalajında hasar olamaması durumunda, ambalajı açarak ürün ile ilgili gerekli kontrolleri yapınız. Eksik, kırık, arızalı vs. olduğunu düşündüğünüz bir durum söz konusu ise yine kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutmasını isteyiniz ve kargonuzu teslim almayarak firmamıza bu durum hakkında bilgilendirmede bulununuz.

  Ürünü kargo görevlisinin yanında kontrol edin

  Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. Eğer paketi içeri götürerek açarsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemeyeceğiniz için ürününüzü kargo görevlisinin yanında kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Kargo görevlisinin yanında kontrol etmediğiniz bir ürünün eksik kırık yada arızalı çıkması durumunda müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek konu ile ilgili bilgi vermeniz durumunda ellezmakine.com olarak herhangi bir mağduriyet yaşatmadan sorunu çözmek adına elimizden geleni yapacağımızı bildiririz.

  Teslimat sırasında adreste yoksanız kargonuz en yakın şubeye bırakılır

  Ürün teslimatı sırasında teslimat adresinde değilseniz, kargo görevlileri kargonuzu en yakındaki şubesine bırakacaktır. Kargo görevlileri, sizi adresinizde bulamadıklarında, kargonuzun geldiği tarih saat bilgisi ve hangi şubeye bırakıldığını bildiren bildirim notunu bırakmak zorundadır, bırakılmaması durumunda bu durumun yanlızca kargo firmasının ve görevlisinin sorumluluğunda olduğunu ve firmamız sorumlu tutulamayacağını unutmayınız. Satın aldığınız ürünün, satınalma esnasında size bildirilen teslim tarihi bilgisini mutlaka dikkate alınız. Kargonuz bildirilen bu tarihe kadar elinize ulaşmamış ise mutlaka firmamızla iletişime geçiniz.

   

   

  ÜRÜN İADE ŞARTLARI 

  Cayma hakkı ve ürün iade süreç bilgileri

  Cayma hakkı nedir?

  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

  Cayma hakkı Nasıl Kullanılır?

  Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür. ellezmakine.com müşterileri, cayma hakkı gereğince ürünü iade edip parasını geri alma hakkına sahiptir. Ürün, firmamıza iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı'ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.

  Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

  • Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler.
  • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler.
  • Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.
  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler.
  • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
  • Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.

  Elektronik ürünlerde cayma hakkı ve iade süreci nasıl kullanılır?

  • Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürün ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.
  • Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmayacaktır.
  • Satın alınan cep telefonuna SİM kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2'inci el statüsüne geçmiş olacaktır. İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında "ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması" gerekmektedir. Bu nedenle de SİM kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler, cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.
  • Cayma hakkı dışında kalan 14 gün ile 6 ay arası iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

  Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

  Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcıya aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.

  Alıcı, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

  Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Firmamız, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.

  Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

  Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. Daha detaylı bilgi için (bkz. Mesafeli Satışlar Yönetmeliği)

  Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi bulunmaktadır?

  Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 3 takvim günü içerisinde iade kargo bilgilerini, Hesabım sayfasından girmelidir. Bu süre içerisinde iade kargo bilgilerinin girilmemesi durumunda 2'inci takvim gününde ellezmakine.com tarafından alıcıya ürünü iade etmesi gerektiğine dair bir hatırlatma e-postası gönderilir. E-posta gönderiminin ardından 24 saat içeresinde alıcı, ürünü iade etmezse iade talebi sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.